Bioloogia- ja füüsikaõpetajate ühine talvekonverents teemal „Astrobioloogia“

Füüsika- ja bioloogiaõpetajad alustasid uut aastat ühise talvekonverentsiga 5.-6. jaanuaril Tartus. Kosmos ja elu uurimine ühildati nimetuse „Astrobioloogia“ alla.

Kuna EBÜ on oma traditsioonilist talvekonverentsi püüdnud läbi viia ikka mõnes TÜ või muus õppehoones, siis seekord mõistagi toimus see EFS Füüsikaõpetajate osakonnale tuttavas Physicumis. Majatuuri koos mitme põneva labori külastamisega viis läbi  ja avasõnad üritusele ütles Füüsika instituudi asedirektor Indrek Jõgi.

Esimene päev oli täidetud huvitavate loengutega. Füüsik, prof Jaak Kikas võrdles oma ettekandes bioloogilist ja tehnoloogilist evolutsiooni. Ainsa eestlasena Ameerikas kosmosepsühholoogia haridust omandav Andres Käosaar selgitas, milliste füüsikaliste, bioloogiliste, individuaalsete ja meeskondlike teguritega peab toime tulema üks astronaut. Teadusfilosoof Edit Talpsepp tutvustas, millega teadusfilosoofia  üldse tegeleb ja keskendus elu määratlemisele astrobioloogias.

Akadeemiliste ettekannete lõpetuseks oli efektne ja vaatemänguline show mee, laserite ja muusika abil Aare Baumerilt Energia avastuskeskusest. Bioloogiaõpetajad viisid veel läbi oma iga-aastase üldkoosoleku ja seejärel saadi kokku pidulikul õhtusöögil, kuhu oli laulma palutud bioloogiaõpetaja ja laulja  Erkki Otsman.

Teisel päeval sai iga osaleja valida neljast töötoast kaks. TÜ Observatooriumi külastuskeskuse juhataja H. Lätt, arendusjuht T. Rüütel ja kosmosetehnoloogia nooremteadur L. Kaasik rääkisid  oma töötubades, kuidas käib elu otsimine teistelt planeetidelt ning tutvustasid  Euroopa Kosmoseagentuuri STEM-õppe propageerijaESERO (European Space Education Resource Office) eestikeelset kodulehte https://esero.ee/  ning sealseid õppematerjale. Neljandas töötoas sai tutvuda ettevõtte Praktikal füüsika ja keemia tundide läbiviimise võimalustega. Praktikali õppekomplekte tutvustas K.E. Saal ka tervele auditooriumile. Talvekonverentsi viimases ettekandes saime osa füüsik Kaido Reivelti eksperimendist  bioloogia ja füüsika õppeainete sidumisest fotosünteesi õpetamisel. Soovijad said lõpetuseks veel õppekäigu Tõravere observatooriumis Heli Lätti juhatusel.

Talvekonverents sai sellisena teoks tänu HTM-i toetusele läbi MTÜ Õpetajate Ühenduste Koostöökoja.

Kokkuvõtte tegi Inga Kangur


Posted

in

,

by

Tags: